O té ochotě věnovat čas orienťáku

Kdepak, nebudeme bilancovat uplynulý rok. Za á na to nemám náladu, za bé to beztak nikoho nezajímá. Navíc čím dál tím víc začínám používat tenhle bloček jako mrčící platformu, takže čtenářskou obec tu zajišťuje jen pasivita ostatních českých o-pisálků a indexování tohohle webu u Kuby Weinera. Proto dneska z trochu pozitivnější jamky.

Adventní kalendář, to je legrace, kterou si pro nás všechny nachystal Roumen Zbranek – poznávačka map ve stylu každý den jedna. Ze začátku sranda, ke konci závislost rozkládající když ne manželství, tak přinejmenším předvánoční pohodu v domácnostech. Ne u nás, včas jsem peloton opustil. Jakštakš jsem se držel do 12.dne, kdy jsem měl skóre 11/12. To byla za námi lehčí kola – mapy povědomé (letošní MČR noční), známé (třeba Hradiště u N.Bystřice, které ale zamotalo hlavu hodně soutěžícím) nebo podněcující kreativitu (hledání železničního uzlu v 350 mnm nebo zámku s alejí). Ale už jsem si do té doby zkusil i proklikání stovek map ze 70.let. Pak přišly menší výřezy, barevně neúplné mapy a definitivně mě zlomilo, když jsem nepoznal svůj „rodný“ jindřichohradecký Městský les. Nakonec jsem oslavil Vánoce se skóre 17/28 (v závěru bylo víc čokoládiček v jednom okénku), ale to není důležitý. Našlo se pět úchylů (nic ve zlém), kteří byli ochotni věnovat čas tomu, najít jakoukoli blbost. Kteří měli našlukovaný kresličský styl jednotlivých mapařů v 70.letech a přesto vstávali v pět ráno, aby mapy dohledali, viz reportáž jednoho z nich. Co nás čeká příště? Hledání asymetricky malovanýho krmelce? Tak snad Roumen trochu ubere, aby to byla víc zábava a víc toho kreativního přemýšlení, kde a jak se dopátrat správné odpovědi.

Ale to není podstatný. Ukázala se jedna dost zajímavá věc. Částečná lichost častého stesku, že lidi nejsou ochotni věnovat orienťáku svůj volný čas. Těch lidí, kteří po večerech, po nocích věnovují svojí mentální kapacitu našemu sportu, je víc, než se zdálo. Dokonce podle registraček víme, kdo to je:) Tak teď „jen“ vymyslet, jak toho využít. Na republikové úrovni. Z jihu Čech, nebudu-li počítat jihočeské Pražáky, dorazily celkem dvě správné odpovědi. Ale to nevadí. Aktivní lidi tam i tak jsou; důsledkem toho se v září budou konat echt jihočeské (rozuměj bez zásadnější pomoci zvenku oblasti) závody Žebříčku B. Po dvaadvaceti letech, pokud se nepletu! Vzpomínáte, na jaře 1995 na béčka v Besednici a počítačové zpracování závodu v místním kulturáku? :) Já už teda dost matně. Tak teda: 9. a 10. září, v režii píseckého OPI a za pořadatelské účasti půlky oblasti, v srdci Píseckých hor. Já už mám za sebou prvotní průzkum terénu, k dispozici mapu, schválenou koncepci middlu, spočítané délky tratí a začátkem ledna se do toho jdu pustit. Čeká mě 46 tratí a já do toho jdu s odhodláním vymazlit každou z nich, od desítek po osmdesátky. A jestli to bude pěkný? Já věřím, že bude. Jižní Čechy totiž umí překvapit pěkným terénem. A to ta centrální část Píseckých hor fakt je.

Reklamy

6 responses

  1. Pěkné, ale je tento článek něčím jiným než PR akcí stavitele? :-P Samozřejmě nic proti tomu, ale proč to maskovat…?

    • Protoze to bylo spis naopak, chtel jsem napsat o te Roumenove taskarici a ty dve mapy, ktere daly dost lidem zabrat (Hradiste, Martinkov) me navedly na myslenku udelat ten osli mustek. A taky me k tomu vedla cira radost. Asi poprvy stavim middle v terenu, kde nemusim s lupou hledat objekty pro kontroly, ale kde hlidam celoplosne 4mm odstupy a nadavam na velikost kolecek, kvuli ktery nemuzu pouzit nektery pekny, lec nepopsatelny objekty.

      • Ale jo, ja ti tu radost preju, akorat mi ten osli mustek prisel az moc vysoky :D A taky jsem si rikal, ze to mozna pises propagaci na spatny server, tzn. ze 95% ctenaru pojede stejne do Pisku (timto zdravim Mirka Hadace a vzkazuju, ze na tu zarijovou ackovou picovinu urcite nejedu :-P).

  2. No jo, správných odpovědí mohlo být víc než dvě, to bych ale nesměl prošvihnout první den soutěže a vlastně hlavně její zadání :-) a tak jsem až do půlky měsíce soutěžil „nanečisto“ než jsem zjistil, že se chystá i slosování těch, co mají aspoň 10 map. No a posílat špatný odpovědi, abych měl účast mi nepřišlo sportovní, takže jsem brzy skončil i s těmi správnými :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s