Řezání Čech jihočeskou optikou aneb Definitivní pohřbení jihočeské oblasti?

Musel jsem tomu dát provokativní nadpis, abyste to vůbec četli, že jo:)

Tak jsem se ve Šternberku u třetího piva dozvěděl, že se nejspíš příští rok na podzim zapíšu do o-análů jako poslední stavitel tratí ŽB Čechy. Od sezony 2018 se Čechy dělí na Čechy – západ a Čechy – východ. Co bylo důvodem tohohle rozdělení? Neúnosně narůstající počet závodníků na těchhle závodech. Působilo to problémy při vyjednávání s vlastníky lesa, zajištění dostatečného parkování, cateringu, ubytování, ale i v lese – prodlužování doby trvání celé akce a problémy stihnout vše před setměním.

Soutěžní komise přistoupila k tomuhle problému s nečekanou rozhodností a nožem v ruce. Jenže když se podíváte na mapu Čech a víte, že nejpočetnější oblasti jsou Pražská+Středočeská (2,3 tis.), Východočeská (1,9 tis.) a Ještědská (1,3 tis.), je jasné, že řez bude muset tuhle navzájem dopravně skvěle dostupnou trojici oddělit. Tedy pochopitelně předpokládám, že byla snaha zabránit, aby řez narušoval územní celistvost některé z oblastí. Protože jihočeská oblast nemá svého zástupce v soutěžní komisi, nic nebránilo realizovat řez, který rozdělil pole registrovaných českých o-běžců co nejideálněji na půl, přičemž ostatní faktory se (asi) zanedbaly. Problém přitom tkví ještě jinde: Velká většina účastníků ŽB nebude vybírat svojí účast na ŽBZ a ŽBV podle příslušnosti do žebříčku – snad jen dorostenci a výrazná menšina (ambiciózních) veteránů. Takže jakékoli papírové dělení na ideální poloviny vezme v realitě za své. Výtyčky jsou teď zatlučené následovně: Západočeská, Středočeská+Pražská, Ještědská jsou Západ a Východočeská, Vysočina a Jihočeská jsou Východ.

Co mi na tom rozhodnutém dělení vadí? Zahleďme se na řešení jihočeskou optikou. Já chápu, že většina českých o-běžců (včetně většiny o-bafíků) má JčO na salámu. Nikdo tam neběhá, spálená země, proč bychom se jimi zabývali.  Nejde o zaměňování příčiny a důsledku? Anebo je to definitivně začarovaný kruh? Síle oblastí odpovídá i rozdělení pořádání závodů. Pro Jihočechy proto byla dosud standardní dojezdová vzdálenost na ŽB plus minus 2,5 h. Podle nového rozdělení to nebude méně, což můžu dokonce podpořit drobnou analýzou.

Dojezdové vzdálenosti na závody ŽB v letech 2014-17, z Budějc jako geografického středu JčO, podle mapy.cz – všichni víme, že je to spíš optimistický odhad. A to jsou oddíly, které jsou 0,5h jízdy od ČB na jih. No nic. Při rozdělení podle SK průměr klesne zejména díky většímu vlivu bližších závodů, medián ale zůstává prakticky stejný. Jinými slovy, pokud by zůstalo rozložení přidělování závodů v rámci suboblasti Čechy – východ zachováno, více než polovina závodů je přinejmenším 2,5 hodiny daleko. Srovnejte se třetím sloupečkem, kde jsou hodnoty pro přičlenění JčO k Praze, StčO a ZčO.

 dojezd SK ja
2014 SJH Staré Město pod Landštejnem 1:10 V V
2014 TUR Rokytá 2:32 Z V
2014 CHA Fojtka 2:53 Z V
2014 CHT Proseč 2:39 V V
2015 LPU Ctětín 2:23 V V
2015 PGP Albrechtice u Sušice 1:38 Z Z
2015 SJC Pekloves 2:42 V V
2015 MLA Maršovy Chody 2:32 Z Z
2016 LTU Trutnov 3:24 V V
2016 VSP Halouny 1:49 Z Z
2016 KRL Chvojkovský Mlýn 2:45 Z Z
2016 TJN Hrabětice 2:58 Z V
2017 VLI Druzcov 2:58 Z V
2017 KAM Řitka 1:37 Z Z
2017 LPU Semtěš 2:30 V V
2017 OPI Kluky 0:56 V Z
 (jen V)  (jen Z)
průměr 2:20 2:14 1:52
medián 2:32 2:30 1:38

Nejen z důvodu zkrácení dojezdových vzdáleností pro všechny by se mi proto daleko víc pozdával řez, který by stanovil Západ jako Západočeskou, Jihočeskou, Středočeskou+Pražskou; Východ jako Východočeskou, Vysočinu a Ještědskou. Nejsou to ideální poloviny, ale o to tu nejde. Jihočeši by byli spojeni s oblastmi, s nimiž je partnerství daleko přirozenější. Pokud chceme na jihu Čech pořádat závody, ve většině případů se to neobejde bez pomoci vnějšího oddílu, v dosavadní praxi nejčastěji pražského. Stávající řez prakticky odrazuje pražské oddíly od o-aktivit na jihu Čech, což je jeden z mála regionů, oplývající ještě panenskými terény. Představa, že silný východočeský oddíl pojede (spolu)pořádat na jih Čech, je realitě daleko vzdálená. A i kdyby – kolik lidí přijede, když o-běžci z Prahy spadají jinam? Tři sta? Tři sta padesát? Jihočeská oblast pro svou další existenci (a rozvoj) bezpodmínečně potřebuje blízkost silné oblasti a odříznutí Prahy je krokem proti téhle logice.

Jsem přesvědčen, že nízká rozvinutost OB na jihu Čech je problém hodný řešení, a se znalostí věci se pomalu přikláním k názoru, že to řešení se bez pomoci ze svazové úrovně neobejde. Současná situace, kdy se revolučně mění soutěže v Čechách, je ideálním momentem, jak do řešení jednoho problému integrovat (alespoň částečné) řešení problému jiného. Nebo přinejmenším ten problém neprohlubovat.

Obávám se toho, že současné rozdělení oblastí povede k souběžnému pořádání závodů ŽB, které nebudou navzájem vzdáleny ani 100km, v prostorech, kde si většina běžců ještě pamatuje předchozí verzi mapy. Jsou sice signály, že soutěžní komise bude důsledněji dbát na to, aby tomu zabránila. Otázkou však je, do jaké míry jí to struktura přihlášek do výběrového řízení umožní.

Závěrem považuji za důležité zmínit, že je naprosto evidentní, že dobré řešení neexistuje. V mnou navrhovaném řezu bude jednoznačně obtížné zamezit většímu odlivu pražských závodníků na ŽBV, když se počítá s termínovou kolizí ŽBZ a ŽBV. Ale co takhle nasadit proti Béčkám v druhé suboblasti oblasťáky, když to půjde? Žebříček B Čechy je přitom teprve první z řady soutěží, jejichž koncepce se překopává za účelem snížení počtu závodníků na jedné akci.  Do budoucna se pak asi ještě bude řešit Český pohár štafet a MČR štafet a družstev; kde si na početnost startovního pole často stěžuje i blanokřídlý hmyz.

Reklamy

3 responses

  1. Radime, to co píšeš, zní logicky a má to i velmi racionální náplň, ale musím tě upozornit na to, že ve vaší jihočeské oblasti (nepíšu naší, protože už do ní nepatřím) se počty účastníků příliš neřeší. Teď myslím počty závodníků nad 20 let, protože na ty se nedají čerpat dotace. Naopak si myslím, že to bude mít velký přínos pro tradiční model jihočeských „závodů“, kde se klade důraz na uspořádané akce podpořené grantem a velký počet závodníků nad 20 let je spíš na obtíž. Vždyť i Sněhulákův Kufr, ta původně křišťálová, krásná, kamarádská a hlavně nezisková akce, je dnes znásilněnou, znesvěcenou a ubohou fraškou. Samozřejmě chápu, že středočeši a pražané nebudou mít vůbec žádnou motivaci se na jihu angažovat, ale to paradoxně většině jihočeským pořadatelům vyhovuje. … čekám spršku vulgarit a odsuzujícího hněvu … ne od Tebe … o Tobě vím, že když se mnou nesouhlasíš, argumentuješ věcně a měkce.
    Pro rejpaly: Vím že Radim do jihočeské oblasti registračně nepatří, ale je víc O-jihočech než většina z vás. To platí i o Honzovi, ale to už neakceptuje téměř nikdo. O sobě nemluvím, protože, jak jsem se z vašich e-mailů dozvěděl, něco tak odporného se nikde nevyskytuje.

  2. Dobře, že jsem s komentářem počkal, až na akutální mailovou diskuzi jihočeské oblasti, kde se řeší (ne)zařazení ŽB OPI do oblastního žebříčku. Je třeba se na to podívat dvěma pohledy. 1) pohled celostátní: Ano, jihočeská oblast je každému ukradená, tak proč by měl někdo v SK řešit dojezdové časy těch max. 15 jihočeských lidí na Béčka. To už jsou důležitější západní oddíly Ještědské oblasti (a jejích (ne)dojíždění na Vysočinu). No a 2) pohled jihočeský, mnohem důležitejší: Jihočechům jsou celostátní závody celkem ukradené. Důležitější jsou ty oblastňáky. Jihočeské. Nedejbože, aby se to k něčemu přilepovalo (i když se situace trošku zlepšuje). S tím je spojené také pořádání celostátních závodů. I ty musí být na jihu Čech originální. Jihočeské (takové byly za posledních 10 let celé dva). Pokud by existovala vůle k pořádání na VJČ pod protektorátem nějakého cizího oddílu (PGP, DKP, EKP, VSP, DOB, KAM), mohly tady být ŽA a MČR každý rok, jako třeba v západočeské oblasti (spolupráce Pražáků a lokálních BSO, ONO, KSH). Jenže vůle nebyla a není, a proto také jihočeská oblast nikoho nezajímá. Ale to není vina soutěžní komise…

    • To mas v mnohem pravdu. Psal jsem to jako ilustraci misto odpovedi na vsetecne otazky typu: „Jaktoze je orientak na tom jihu Cech v takovy situaci, jaky je..“, se kteryma se pravidelne setkavam. A schvalne jsem to napsal ostreji, aby to melo potencial vyvolat nejakou reakci.
      No a k tomu druhemu: Nezbyva, nez se chytit toho, ze, jak pises „situace se mirne zlepsuje“. A ruznymi zpusoby podporit ty, kterym jde o to zlepseni, a ty ostatni nechat remcat a postupem casu z nich mensinu. Tak, jak je to ve vsech okolnich oblastech. To je podle me proveditelne.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s