Teoreticky zvládnutá klasika

Píšu, protože jsem byl (po právu) nařčen, že víc mrčím než chválím. Je to tak. Jenže ono těch důvodů chválit povedený závody moc nebývá. Ale no tak dobře, běžel jsem třeba krásný Ještědský mistrovství na middlu v Jablonci (link).
Na co jsem se ale hodně těšil (a odmítl kvůli tomu i účast v ambiciózní štafetě na Vltava Runu), byly Pragovácký Áčka u Sušice. Middle od Beta a klasika od Šédi, jestli tohle nebude dobrý, tak už nic.
Spousta lidí spekulovala, jaktože si dovolili předřadit middle před klasiku, vždyť se to vždycky běhá naopak, ale vzhledem k brzkému začátku hokejového semifinále to vypadalo na krok téměř vizionářský. Já jsem startoval poměrně pozdě, takže jsem měl info, jak to vypadá v lese: „Strašný kameny, všude kameny, nedá se tam vůbec jít, natož běžet.“ Přecejn, něco kamenů, ve kterých se běžet nedá, jsem viděl, a ty (po)šumavské mezi ně nepatří, ale uznávám, že na ČR to bylo docela exponovaný.
Middle (OB postupy tu): jednička přes hřbet, spouštěná shora – to je nádherná nabídka na několikaminutovou chybu, kterou naštěstí nevyužívám, ale protože nebyla příležitost seznámit se s pojetím klasifikace kamenů, stejně mě to 20s stojí. No co. Dvojka jasná, trojka čistě na směr, protože v mapě nic nechápu, ale nenechávám se znepokojit a vynořuju se u stojanu. Lehká čtyřka, pětka sbíhaná shora, šestka po vrstvě, začíná mě to bavit. Sedmička do kopce, přes polomy, důležitý je hopkat a neztratit morál. Ťuknutá přesně. Osmičku jsem moc nepochopil – resp. jsem nepochopil, co se odehrává ještě před hřebenem. Devítku jdu vrchem, jenže to nedočtu a musím se k ní vracet – no, to se nepovedlo. Fokus! Desítka nabíhaná shora, ale poměrně jednoduchá a tak si jí hlídám. Na K11 skoro km postup šikmo svahem dolů, takže svalit na cestu a jít. V cíli diskutujem, co chtěl stavitel tím postupem s ideální variantou po cestě říct, ale pro rychlý přenesení děje k prostoru cíle je to dobrý, navíc se závod na týhle běžecký vložce rozhodně neláme. Pak ještě jeden po vrstvě, další přes mělký údolí na volbu stopy – jdu schválně trochu víc vrchem, abych měl jistou dohledávku. 14ku nechápu, stojí mě taky půlmínu, 15 mi trvá, trochu se motám, ale vím, co se po mně chce. A teď už jen sběrka. Valím to po nějaký pěšině a najednou se ocitám na nějaký louce, jiný než mám bejt. Nakouknu do zarostlý paseky, no fuj, děkuju pěkně, takže obíhat, minutová chybka na sběrku, to se mi dlouho nepovedlo. Ach jo.
Tou chybkou si taky odstřeluju nějaký body, 6800 není nic, o čem bys psal domů.

Šéďova klasika (OB postupy tajdyk) má parametry bezmála 12km a 17 kontrol. Teda ta áčková, elitní bych bez batohu neuběhl a takovej pěknej batůžek, jako mají čeští reprezentanti v barvách Arkád Raszków, nemám :)))

Foto Kade ( www.kade.cz )

Foto Kade ( http://www.kade.cz )

Jednička je ulejvací, dvojka přes hlavní kopec. Je sice na stejný výšce, ale obíhat se nevyplatí, tak lezu, pln síly a odhodlání, přes. Trojka je ulejvka po vrstevnici, ťukám (sbíhá se tam asi patnáct lidí, to byla nějaká uzlovka?). Na čtyřku se otvírají dvě varianty – po cestě zleva se šíleným stoupáním v závěru, nebo zprava přes kopec a mírným seběhem dolů. Volím pravou, do kopce jdu, ale zvostra :))) Stejně se ale tahle kontrola láme v dohledávce, jako kámen v trojkovým hustníku je na patnáctce dobrý peklo (navíc v cíli hlasujeme, že byla níž, než jsem ji čekali), já tam nechávám asi jen minutu, ale někteří celej závod. Jediná mrčba celého víkendu. Dál na pětku je takovej plonkovej postup přes vrchol, kterej se naštěstí řeší sám díky průstřelnosti zarostlý paseky. Perfektní postup na šestku, kde se nenechám nalákat do stoupající a navíc dost dlouhý obíhačky a jdu přes hřeben. V seběhu jsem pak moc defenzivní, tam se dala tak půlminutka stáhnout. Dostávám od srovnatelných půlminutky tři. Osmička je o oběhnutí hustníku, volím defenzivní levou variantu kolem krmelce, a to je blbost. Královskej postup na devítku má pro mě jednoznačnou pravou (vrstevnice a po cestě), zleva mi přijde, že bych ztratil moc výšky. Desítka a královská blbost z mojí strany, nechce se mi stoupat zpátky to, co jsem si seběhl a jdu přes údolí a tu nejzápadnější občerstvovačku. Stojí to až 3 minuty. Uf!! Dál už stojí za zmínku jen postup na 14ku, kde se nenechám nalákat do traverzu okolo a lezu přes hřeben. Asi opět blbě – i když asi ne tolik, kdybych byl preciznější v realizaci a nahoře trochu čuměl do mapy. Na sběrce pak dobíhám Hášu (H40B), kterýho hecuju a dáváme ještě záverečný finiš, takže mám pěkný fotky do alba.

Foto Martin Černý.

Foto Martin Černý.

Foto Kade ( www.kade.cz )

Foto Kade ( http://www.kade.cz )

No, ukázalo se, že zatímco u middlu je dobrý v internetech sledovat, co se kde staví a kudy se to chodí, na klasiku to tak úplně neplatí. Volil jsem převážně dobrý varianty z pohledu naší repre, ale pro nás gaučáky ty varianty přes kopce asi rychlejší nikdy nebudou. Ze závodu si tak odnáším místo rankobodů jen dobrej pocit, že jsem neuhnul do pohodlných variant a hrdě a vytrvale opouštěl svojí „comfort zone“.

Teď sedím v autobuse na školu v přírodě, v úterý jsem přišel o jednu osmičku (vlevo dole) a zítra přijdu o další osmičku – necelou (neúčast na MČR ve sprintu a odepsaných 7800b z loňského Znojma). Nenaděláš nic.

Foto Kalimero.

Foto Kalimero.

K tomuhle se váže nějaký příběh?

Reklamy

4 responses

  1. No, že jsi asi nechodil nejvhodnější postupy nám jasně napovídá pohled do výsledků, jmenovitě pak na porovnání s pány Bořánkem, Pelcem a dalšími :P 6 jasně po cestě, 8 kolem krmelce je volovina, když musíš prolézt hustník a 9 byla prej rychlejší po cestě.

  2. Pánové mně to nepíše :( . Rozepsal jsem to a je to volovina. Jsem utahanej a není myšlenka. Tak možná později.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s